Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Nje tjeter leter i ka shkuar ambasadores se BE, Romana Vlahutin, pasi u be pre e sulmit verbal te gazetarit Kastriot Myftaraj. Letra eshte firmosur nga disa femra te politikes dhe shoqerise civile shqiptare, te cilat e falenderojne ambasadoren per mbeshtetjen qe i ka ofruar Shqiperise ne rrugen drejt Europes dhe denojne sulme te tilla verbale, si ndaj femrave edhe ndaj meshkujve.
Shefi i komisariatit te Policise se tepelenes, Roland Zhapa dhe specialisti i zones Fejzo Meçe kane mbetur te bllokuar ne Kanionet e Progonatit, teksa ishin nisur per te ushtruar kontroll pas informacioneve te marra per kultivim te kanabisit. Menjehere ka nisur operacioni I shpetimit dhe me ndihmen e punonjesve te policise dhe te nje bariu qe e njihte mire terrenin eshte bere i mundur shpetimi i punonjesve.
Lulzim Basha tha sot se “çadra e lirise” mund te mbyllet pas protestes se neserme para kryeministrise.“12 jave proteste, pra 3 muaj proteste, do te inagurohen dhe permbyllen sot, pasi neser nisim rrugetimin per Republiken e re dhe rrezimin e Republikes se vjeter. Neser shpresa merr rrugen per zgjidhjen e problemeve te shqiptareve. Neser bashkohen te gjithe ne kete shesh per te permbysur Republiken e vjeter" tha ai.
Nje dite para protestes se opozites OSBE-se ne Tirane, nepermjet nje postimi ne Twitter, shprehet se ne Shqiperine e 2017 nuk ka vend per dhune. “E drejta per t’u mbledhur ne menyre paqesore eshte nje prej themeleve te demokracise. Ne Shqiperine e vitit 2017 nuk ka vend per dhune”, thuhet ne postimin e OSBE-se.
Kryeministri Rama dhe ministrja e Inovacionit Milena Harito kane diskutuar me nje grup te sapodiplomuarish per rekrutimet ne administrate. Rama tha se ligji jep garanci dhe stabiliteti ne administrate do te beje qe ne harkun e 10 viteve administrata te jete komplet gje tjeter. Ai shtoi se shumica pretendojne qe te fitojne punen e pare per te cilen intervistohen, ose te punesohen me mik por tani keto nderhyrje jane minimizuar.
Aleati i PD-se, Nard Ndokaj i eshte pergjigjur deklarates se djeshme te komisionerit Hahn. Nepermjet nje statusi ne Facebook ai eshte shprehur se Hahn nuk mund ta kuptoje realitetin politik shqiptar dhe se kriza nuk lindi nga opozita, por po rritet nga arroganca e qeverise. Ai shprehet se mbeshtet standartet dhe kauzen e votes se lire pavaresisht ofertave per tu bashkuar me qeverine apo per te folur kunder PD-se.
Policia e Shkodres ka sekuestruar 90 kg kanabis sativa dhe ka vene ne pranga shtetasit Pjeter Çakaj dhe Mirash Mali. Arrestimi i tyre u be pas kontrollit ne banesen e Pjeter Çakaj, ne fshatin Xhan, ku u gjeten dhe u sekuestruan 9 kg kanabis sativa dhe nje arme zjarri tip pushke 20-she, me nje kreher me 20 fisheke. Gjithashtu gjate kontrollit te baneses se Mirash Malit u gjet dhe u sekuestrua 81 kg kanabis sativa.
Lulzim Basha u ka bere thirrje sot qytetareve per te marre pjese ne protesten e 13 majit. Ai theksoi se protesta do te jete teresisht paqesore dhe madje tha se do te merrte pjese edhe gruaja dhe femijet e tij. " Ejani me zemrat e mbushura me nje besim per te nesermen qe po vjen " shtoi ai.
Kryeministri Edi Rama ka postuar nje foto nga qyteti i Lezhes, nje qytet qe drejtohet nga PD-ja. Fotoja eshte nje pamje e qendres se qytetit ne 2013 dhe sot. Rama shprehet se ende ka shume pune per te bere dhe njofton se neser do te vizitoje qytetin e Lezhes. Mendohet se neser, Partia Socialiste do te zhvilloje nje aktivitet masiv ne kete qytet.
Ne 23 korrik 2017 mbaron mandati i Lulzim Bashes dhe akoma nuk dihet nese PD do te jete ne gjendje te zhvilloje zgjedhjet e reja per kreun e PD. Situata eshte e nderlikuar sepse zgjedhjet parlamentare te 18 qershorit ka mundesi te shtyhen dhe data e re mund te jete afer dates se zgjedhjes se kreut te PD. Megjithate burime brenda PD thone se edhe nese zgjedhjet zhvillohen, Basha do te rizgjidhet kryetar i PD.
Trego më shumë