Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit, do të nisë sot një aksion në Shkozë, në kuadër të projektit për Unazën e Madhe. Lajmin e ka bërë me dije vetë IKMT në një postim në faqen e tij në fb, ku njofton shembjen e 16 objekteve. "Nisim sot një aksion të ri në Shkozë, në kuadër të projektit për ndërtimin e Unazës së Madhe, loti dy. Do të prishim 16 objekte me madhësi të ndryshme", thuhet në njoftim.
KPK konfirmon në detyrë Fiona Papajorgjin, kandidate për gjyqtare pranë Gjykatës Kushtetuese, e cila aktualisht ushtron detyrën e këshilltares ligjore pranë këtij institucioni. Papajorgji, iu nënshtrua Vetting-ut në bazë të tre kritereve, ligjshmërisë së pasurisë, integriteti etik dhe profesional.
Goditet një rrjet i trafikut të drogës, i cili transportonte sasi të madhe narkotikësh nga Shqipëria në drejtim të Italisë. Mediat raportojnë se nga 55 persona përfshirë edhe shqiptarë, që janë vënë nën hetim, në pranga kanë përfunduar 41, të cilët janë hetuar përgjatë dy vitesh nga 2015-2017. togat e zeza kanë dhënë menjëherë masën e sigurisë, teksa 30 janë lënë në burg dhe 11 të tjerë në “arrest shtëpi
Gjatë samitit për abuzimin e fëmijëve në internet, Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijët, UNICEF ka publikuar shifra dhe fakte tronditëse. Sipas UNICEF, mosha mesatare kur fëmijët e anketuar në botë kanë aksesuar internetin për herë të parë është 9 vjeç. Mesatarisht, një fëmijë qëndron online 3 orë në ditë dhe 14% e fëmijëve të anketuar kanë përjetuar online diçka që i ka mërzitur.
Presidenti Meta ka ndarë me ndjekësit emocionet dhe mbresat, që ka përjetuar gjatë takimeve me banorët e Rozhajës. Përmes një posti në rrjetin social “Facebook”, Kreu i shtetit shqiptar ka pohuar se dashuria që përcjellin këta banorët për Flamurin Kombëtar janë tregues të prosperiteti. Ai u ndal gjithashtu edhe tek bukuretë natyrore të kësaj zone.
Mbledhja mes dy qeverive, asaj të Shqipërisë dhe të Kosovës sot në Pejë ka nervozuar dhe Presidentin Vuçiç. Ai shprehet se kjo mbledhje është një hipokrizi për të gjithë shqiptarët, por edhe për të gjitha ata që e lejojnë që të ndodhë një gjë të tillë. “Është kulmi i hipokrizisë, jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në Kosovë dhe Shqipëri, por edhe për të gjithë ata që e lejojnë një gjë të tillë”,
Kryedemokrati Basha, ka postuar një video me deklaratën e Kryeministrit Rama në 2013 kur ju kërkoi votën banorëve të “Unazës së Re”. “Shtëpitë e ndërtuara pa leje nuk do të prishen edhe sikur Enver Hoxha të ngjallet”, është shprehur Rama. Por sot, thekson Basha, për të siguruar vjedhjen 40 milionë euro, Edi Rama, mohon dhe vetveten.
Një tërmeti i fuqishëm prej 6.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Iranin perëndimor dhe si pasojë 200 persona janë lënduar. Dridhjet kanë qenë aq të fuqishme sa që janë ndjerë edhe në Bagdat dhe Kuvajt. “Rreth 200 deri në 210 njerëz janë lënduar, mirëpo fatmirësisht nuk ka të vdekur”, ka pohuar Guvernatori i Provincës Kermanshah, Houshang Bazvand.
Partia Laburiste britanike do të votojë në parlament kundër marrëveshjes së qeverisë britanike me BE mbi Brexit, tha dje lideri i saj Jeremy Corbyn. Ai u shpreh se marrëveshja u nënshkrua në Bruksel për të qenë e keqe për Britaninë dhe se ishte një dështim i trishtuar për të negociuar. “Ajo na jep më pak të drejtë të vendosim për të ardhmen tonë dhe rrezikon vendet e punës dhe standardet e jetesës”, tha ai.
6 militantë të dyshuar të Al-Kaidës janë vrarë në një sulm me dron në qendër të Jemenit, njoftuan zyrtarët e sigurisë. Forcat e SHBA në vazhdimësi kanë kryer sulme ajrore me dron kundër Al-Kaidës. Ky grup ka forcuar prezencën e saj në Jemen, duke shfrytëzuar luftën pothuajse katërvjeçare në mes të rebelëve Huthi dhe forcave të Qeverisë së Presidentit Abd-Rabbu Mansour.
Trego më shumë