Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Kryedemokrati Basha, ka postuar një video me deklaratën e Kryeministrit Rama në 2013 kur ju kërkoi votën banorëve të “Unazës së Re”. “Shtëpitë e ndërtuara pa leje nuk do të prishen edhe sikur Enver Hoxha të ngjallet”, është shprehur Rama. Por sot, thekson Basha, për të siguruar vjedhjen 40 milionë euro, Edi Rama, mohon dhe vetveten.
Një tërmeti i fuqishëm prej 6.3 ballë i shkallës Rihter ka goditur Iranin perëndimor dhe si pasojë 200 persona janë lënduar. Dridhjet kanë qenë aq të fuqishme sa që janë ndjerë edhe në Bagdat dhe Kuvajt. “Rreth 200 deri në 210 njerëz janë lënduar, mirëpo fatmirësisht nuk ka të vdekur”, ka pohuar Guvernatori i Provincës Kermanshah, Houshang Bazvand.
Partia Laburiste britanike do të votojë në parlament kundër marrëveshjes së qeverisë britanike me BE mbi Brexit, tha dje lideri i saj Jeremy Corbyn. Ai u shpreh se marrëveshja u nënshkrua në Bruksel për të qenë e keqe për Britaninë dhe se ishte një dështim i trishtuar për të negociuar. “Ajo na jep më pak të drejtë të vendosim për të ardhmen tonë dhe rrezikon vendet e punës dhe standardet e jetesës”, tha ai.
6 militantë të dyshuar të Al-Kaidës janë vrarë në një sulm me dron në qendër të Jemenit, njoftuan zyrtarët e sigurisë. Forcat e SHBA në vazhdimësi kanë kryer sulme ajrore me dron kundër Al-Kaidës. Ky grup ka forcuar prezencën e saj në Jemen, duke shfrytëzuar luftën pothuajse katërvjeçare në mes të rebelëve Huthi dhe forcave të Qeverisë së Presidentit Abd-Rabbu Mansour.
Mijëra persona manifestuan dje në të gjithë Spanjën me rastin e Ditës Ndërkombëtare për eleminimin e dhunës ndaj grave. Protestues të shumtë u mblodhën në qytete të shumta si Madridi, Barcelona, Sevilja, Valenca, Bilbao apo Pamplonën, në një shtet ku lufta kundër dhunës me bazë gjinore është një kauzë kombëtare. Që nga viti 2003, 972 gra kanë vdekur në Spanjë, të vrara nga bashkëshortët apo ish-bashkëshortët.
Raportohet se të paktën 101 persona janë arrestuar gjatë protestave në Francë. Vendimi i Qeverisë Macron për të rritur çmimin e naftës ka detyruar qindra e mijëra francezë të dynden rrugëve për të protestuar kundër një reforme të tillë. Ministri i Brendshëm francez Christophe Castaner në një deklaratë njoftoi se në 1.600 protesta të zhvilluara në të gjithë vendin kishin marrë pjesë rreth 106 mijë persona.
Sipas sinoptikanëve edhe java e ardhshme pritet të dominohet nga moti me reshje dhe temperatura të ulëta. Meteoalb, parashikon vranësira dhe shira thuajse gjatë gjithë ditës do të ketë të hënën dhe të martën, por pjesërisht të mërkurën. Ndërkohë reshje dëbore në zonat e thella malore priten kryesisht të martën. Pas të mërkurës pritet mot kryesisht i kthjellët, por i ftohtë.
Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës pritet të zhvillojnë sot nje mbledhje të përbashkët në Pejë. Heqja e roaming dhe unifikimi i doganave janë vendimet kryesore qe pritet të merren nesër. Bashkimi Evropian u ka kërkuar të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor që të heqin këtë tarifë, si formë lehtësimi për komunikimet në mes qytetarëve.
Dy raporte të rëndësishme të shoqërisë civile mbi problemet e shkaktuara nga Partneritetet Publike Publike do të paraqiten në Parlamentin Evropian sot më 26 nëntor. Fillimi i seancës do të pasohet nga një panel diskutimesh me pyetje nga audienca për financimin e shërbimeve publike dhe infrastrukturës brenda BE, në Evropën Juglindore dhe njoftoi Eurodad, Organizata Evropiane për Monitorimin e Borxhit.
Produktet Dolce & Gabbana janë hequr nga faqet e blerjeve online në Kinë, si reagim ndaj një reklame të diskutueshme të markës së famshme. Fushata u akuzua për minimizimin e kulturës kineze dhe promovimin e stereotipeve të pahijshme. Ndërsa polemika rrezikon të privojë Dolce & Gabbana-n nga një nga tregjet më luksoze në botë. Familjet në Kinë kanë bërë thirrje për bojkot të markës.
Trego më shumë