Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Gjykata e Krimeve të Rënda ka shpallur mos-kompetencë lidhur me dosjen e korrupsionit me autostradën Tiranë-Elbasan. Dosja ndaj ish-kreut të rrugëve, Dashamir Xhika, ka kaluar tek Gjykata e Tiranës. Ndaj këtij të fundit ka rënë akuza e korrupsionit, ndërkohë që tashmë akuzohet vetëm për shpërdorim detyre.
Pas radhësh të gjata të krijuara është normalizuar situata në Kapshticë. Ka nisur pas disa orësh kalimi i mjeteve të tonazhit të rëndë dhe autobusëve drejt Greqisë. Në doganën tonë, ka radhë kamionësh dhe mjetesh të vogla që presin të kalojnë. Që prej ditës së djeshme pala greke nuk ka lejuar kalimin e autobusëve dhe mjeteve të tonazhit të rëndë.
Autoriteti Rrugor Shqiptar njofton se të gjitha akset nacionale janë të kalueshme, duke bërë thirrje ndaj drejtuesve të mjeteve që të bëjnë kujdes nga ngricat që mund të krijohen gjatë natës. Më tej ARRSH bën me dije se në të segmentet ku reshjet e borës kanë vështirësuar qarkullimin normal të mjeteve janë vënë në punë borëpastrueset.
Prokurori publik i Arabisë Saudite ka dalë në përfundimin se një oficer i lartë i inteligjencës urdhëroi vrasjen e Jamal Khashoggi dhe jo Princi Mohammed bin Salman. Gazetarit iu dha një injeksion vdekjeprurës pas një përplasje me agjentët në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor, tha një zëdhënës për gazetarët. Prokurori ka akuzuar 11 vetë për vrasjen dhe po kërkon dënimin me vdekje për 5 prej tyre.
Një aksident i rëndë ka ndodhur në dalje të Qafë Thanës, në aksin Pogradec-Prrenjas. Mësohet se një autobus me gjimnazistë nga Roskoveci është përmbysur duke rënë afër greminës e për pasojë kanë pësuar lëndime e janë plagosur disa prej tyre. Ndërkohë një prej personave që ndodhej pranë autobusit ka njoftuar policinë e Pogradecit dhe të Prrenjasit për ngjarjen e ndodhur.
Presidenti Ilir Meta e ka dekretuar Sandër Lleshin si Ministër të Brendshëm. Dje, Meta ka dekretuar dhe lirimin e tij nga grada Gjeneral. Kërkesa për lirimin e Lleshit ka ardhur vetë nga ky i fundit, i cili kërkonte që të mos ishte më pjesë e ushtrisë që t'i hapej rruga për emërimin në postin e Ministrit të Brendshëm.
Presidenti Meta ka dekretuar sot nxjerrjen në lirim të oficerit me gradë madhore, Gjeneral Brigade Sandër Lleshaj, i cili është propozuar nga Kryeministri Edi Rama për postin e Ministrit të Brendshëm. Dekretimi nga Meta, i hap kështu rrugë emërimit të Lleshajt në krye të Ministrisë së Brendshme, ndërsa aktualisht mban postin e Zv/Ministrit.
Sot skadon afati për të dekretuar Sandër Lleshin si Ministër i Brendshëm. Presidenti Meta, pritet të marrë një vendim nëse do dekretojë ose jo propozimin e Kryeministrit Rama, dërguar në Presidencë për herë të dytë. Një ditë më parë, Meta, deklaroi se e njeh shumë mirë Kushtetutën e vendit në lidhje me dekretimin e Ministrave dhe se asnjë lloj presioni nuk mund të ndikojë tek ai për të shkelur Kushtetutën.
Policia e Shtetit vijon të bëjë publik emrat e personave më të rrezikshëm të çdo qyteti. Pas Vlorës dhe Fierit, sot janë publikuar emrat e 12 të rrezikshmëve të Gjirokastrës. Këta persona janë ende në kërkim, dhe Policia bën thirrje se kush ka djeni mbi vendndodhjen e tyre të telefonojë Policinë në numrin pa pagesë 112, duke ju garantuar anonimatin. “Ndihmo dhe ti në sigurinë publike,” shkruhet në njoftim.
Ministria e Brendshme e Malit të Zi ka reguar lidhur me informacionin nëse Gruevski se ka hyrë në këtë vend apo jo. “Lidhur me akuzat e publikuara, si dhe interesin e medias në këtë çështje, nëse Gruevski hyri në Mal të Zi më 11 nëntor 2018, ju bëjmë me dije se ai u largua nga Mali i Zi ditën që hyri në vendin tonë. Kemi respektuar plotësisht procedurat ligjore,” thuhet në deklaratë.
Trego më shumë