Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Monedhat kombëtare janë forcuar në të gjithë rajonin por në Shqipëri mbiçmimi i monedhës kombëtare Lekut, kundrejt Euros dhe Dollarit ka qenë më i forte. Të dhënat kombëtare të vendeve të përpunuara nga Banka Botërore tregojnë se, nga qershori 2017 deri në qershorin 2018, leku shqiptar është forcuar pothuajse me 5% në këmbim me monedhën e përbashkët euro dhe rreth 9% në raport me dollarin amerikan.
Pas ngjarjeve dhe thirrjeve raciste në Bularat, Shqipëri ka shpallur sot si person të padëshirueshëm eurodeputeten qipriote, Eleni Theocarus. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka bërë dalje urgjente me anë të një deklarate të dhënë për mediat nga Këshilltari për Rajonin i Ministrit Ditmir Bushatit, Glevin Dervishi, i cili ka bërë publik vendimin e marrë për eurodeputeten.
Pas ngërçit të krijuar mes Presidencës dhe Kryeministrisë për dekretimin e Ministrit të Brendshëm, reagimeve iu është shtuar edhe ambasadorja franceze Christina Vasak. Kjo e fundit përmes një deklarate tha se Meta dhe Rama e dinë mirë se çfarë duhet të bëjnë lidhur me çështjen “Lleshi”. “Unë mund të reagoj si juriste por nuk më takon mua dhe kolegëve të mi të reagojmë për këtë situatë”, ka cituar ajo.
Banorët e zonës së “Astirit” kanë bllokuar sërish rrugën sot në shenjë proteste pas vendimit të qeverisë për shembjen e banesave të tyre. Ata njëzëri e kanë cilësuar vendimin në fjalë të padrejtë, ndërsa janë shprehur se nuk do të lejojnë shembjen e banesave deri në marrjen e dëmshpërblimit. Ndërkohë tubimi është shoqëruar me tensione, pasi një prej operatorëve të një televizioni ka rënë pre e dhunës.
Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg, përgëzoi trupat shqiptare në Heart, për rolin e tyre në misionin kundër terrorizmit në Afganistan. Lajmi u bë e ditur nga Ministrja Xhaçka. “Trupat shqiptare në Heart, bashkë me kolegët e tyre nga Italia, SHBA, Sllovenia, Lituania dhe Ukraina, u vizituan dhe përgëzuan nga Stoltenberg për rolin e tyre që Afganistani të mos bëhet ‘parajsë’ për terrorizmin ndërkombëtar”, tha ajo.
Në konferencën për mediat raportuesi Fleckenstein, është shprehur lidhur me zhvillimet në Bularat të Gjirokastrës. Ai kërkoi që ngjarja të mos përdoret politikisht nga nacionalistët greke, ndërsa theksoi që dy vendet të jenë të hapura për të zgjidhur çështjen. “Nuk mendoj se ka nevojë të kemi nacionalistë grekë që të keëpërdorin këtë situatë të trishtë”, ka nënvizuar ai.
Raportuesi për Shqipërinë në PE, Fleckenstein ka reaguar për herë të parë pas konfliktit të krijuar mes Presidencës dhe Kryeministrisë së i takon çështjes së dekretimit të Sandër Lleshit në postin e Ministrit të Brendshëm. Në një konferencë, ai pohoi se BE dhe Shqipëria duan që të kenë një Ministri të Brendshme funksionale, ndërsa ka theksuar se nuk është në dijeni të arsyeve përse Meta nuk e dekreton Lleshin.
Mësohet se ka nisur puna edhe për ndërtimin e Bypass-it të Vlorës. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Ministri Gjiknuri në një postim në “Facebook”, ku sqaron se kontrata ka një vlerë financimi prej rreth 36 mln euro. Kompania kontraktore fillon tanimë punën në terren duke ringritur kantierin dhe vazhduar investimin për realizimin e kësaj vepre të rëndësishme infrastrukturore", thuhet në njoftimin e Ministrit.
Banorët e zonës së “Astirit” në Tiranë kanë dalë sërish në protestë mëngjesin e sotëm duke bllokuar rrugën. Ata kanë deklaruar se nuk do lejojnë prishjen e banesave deri në marrjen e dëmshpërblimit. Me pankarta në duar banorët kanë zënë të dyja anët e Unazës së Re, e për këtë arsye është bllokuar totalisht qarkullimi. Në vend kanë shkuar forcat e policisë.
Ambasada Amerikane në Tiranë ka dhënë një mesazh të qartë për politikën shqiptare, duke nisur nga reforma në drejtësi dhe deri tek drejtimi i Ministrisë së Brendshme. Përmes një postimi në “FB”, ajo ka cituar: “Një Ministri e Brendshme plotësisht funksionale është një element kyç për të siguruar vazhdimësinë e këtyre përpjekjeve dhe rezultateve të deritanishme”.
Trego më shumë