Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Zyrtari i lartë i Departamentit të Shtetit, Hoyt Brian Yee ka parashikuar një takim me 4 prej deputetëve demokratë, të cilët nuk janë dakort me linjën e Bashës për mospjesëmarrjen e PD-së në zgjedhje. Megjithatë, Eduard Selami dhe Astrit Patozi nuk do të jenë në takim sepse Selami ndodhet në Shtetet e Bashkuara, ndërsa Patozi për arsye shumë të forta personale. Jozefina Topalli dhe Majlinda Bregu nuk do të jenë së bashku, siç ishte parashikuar në fillim, por në takime veç e veç me zyrtarin e Departamentit të Shtetit.
Pas takimeve me kryeministrin Rama dhe Presidentin e ardhshëm Meta, zv. ndihmës sekretari i shtetit te SHBA, Hoyt Brian Yee ka takuar kreun e PD, Lulzim Basha. Zbulohet se gjatë takimit, zyrtari i lartë i DASH është shprehur i gatshem për të ndihmuar në zgjidhjen e krizës pasi pranoi se shqetësimet e opozitës janë reale. Ai ka përgëzuar opozitën për ndërgjegjësimin e komunitetit ndërkombëtar për problemet e vendit.
Forcat e policisë së Shkodrës kanë finalizuar në orët e fundit me sukses operacionin e koduar “Jeran”. Në kuadër të tij janë sekuestruar mbi 60 kg lëndë narkotike e dyshuar marijuanë dhe është arrestuar shtetasi Vilson Çuti, 34 vjeç, nga fshati Jeran i Malësisë së Madhe. Materialet hetimore i kanë kaluar tashmë prokurorisë së rrethit përkatës për akuzën “prodhim dhe shitje të lëndëve narkotike”.
Për Lulzim Bashën, zgjedhjet pa opozitën janë të papranueshme. Nëpërmjet një postimi në Facebook, ai thotë se Rama po projekton një pushtet monist, që të qeverisë i vetëm, pa u shqetësuar nga populli dhe opozita. “Bashkimi ynë është e vetjma pengesë ndaj këtij plani ogurzi. Ose zgjedhje të lira dhe të ndershme, ose zgjedhje të tjera në Shqipëri nuk do të ketë”, ka thënë Basha.
Një 15-vjeçare me inicialet B.P. ka ndërruar jetë gjatë një operacioni në një spital privat në Tiranë. Mjeku anestezist T. ZH, 53 vjeç, ka tentuar më pas të kryejë vetëvrasje, duke injektuar në trup preparat lëndë anestezie. Ai ndodhet në spital në gjendje të rëndë shëndetësore. Policia njofton se po punon për sqarimin e rrethanave të ngjarjes ku si provë materiale është sekuestruar kartela mjekësore e 15-vjeçares.
Prokuroria e Shkodrës ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim Ish-kryetarin e komunës Shalë, Dedë Tonaj, në bashkëpunim me ish-vartësit e tij Tom Shyti dhe Gjovalin Lokthi, të cilët kanë falsifikuar dokumenta zyrtare, ku persona të ndryshëm janë bërë pronarë të tokave në zonën turistike, pa pasur të drejta ligjore për përfitim të pronësisë. Ata akuzohen se kanë shpërndarë rreth 41.500 m2 tokë në zonën turistike të Thethit.
Mësohet se zyrtari amerikan Yee u ka thënë Bashës dhe Ramës se kanë vetëm 24 orë kohë që të bien dakort për paketën McAllister dhe ta njoftojnë para se ai të largohet. Yee u ka paraqitur palëve paketën McAllister që parashikon: disa ministra teknikë, kreun e KQZ, shtyrjen e zgjedhjeve dhe monitorimin e shtuar të tyre. Paketa ka si ndryshim ofrimin e postit të zv/kryeministrit dhe jo postit të presidentit për opozitën.
Pas takimit gati një orë me aleatët parlamentarë, për të diskutuar për paketën McAllister, kreu i PD-së, Lulzim Basha ka shkuar në zyrën e ish-kryeministrit Sali Berisha. Ende nuk dihet se cili do të jetë qëndrimi që opozita do të mbajë në lidhje me propozimin e zyrtarit të DASH, Hoyt Brian Yee. Para marrjes së vendimit Basha është konsultuar me ish kreun e Partisë Demokratike, Sali Berisha.
Me anë të një mesazhi në Facebook, Avokati Spartak Ngjela ka ngritur disa pyetje në lidhje me gjendjen politike në vend dhe nuk ka nguruar t'u japë përgjigje. Sipas tij, opozita do marrë pjesë në Parlament dhe do të votojë Vettingun. Ai thotë se, nëse PD nuk voton Vettingun atëherë më mirë mos të marrë pjesë në zgjedhje, pasi nuk do të pranohet nga KQZ sepse i ka humbur afatet.
Sot u zhvillua seanca e pare gjyqesore mes Bujar Nishanit dhe Bashkim Koplikut. Ka qene vete presidenti Nishani ai qe ka paditur ish-zv/kryeministrin Kopliku per nje artikull qe ky i fundit ka shkruar. Ne kete artikull Kopliku thote se presidenti vjen nga nje familje komuniste dhe jo antikomuniste e te persekutuar sic ka deklaruar. Nderkohe presidenti kerkon pergenjeshtrim te shkrimit, pasi e quan disinformues.
Trego më shumë