Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Kosova ka marrë një fitore historike përballë Azerbajxhanit në shifrat 4-0 duke u ngjitur kështu në grupin C. “Dardanët” vazhdojnë në këtë mënyrë rrugën e tyre për në gjysmëfinalet e këtij kompeticioni. Në raundin tjetër Kosova do të ndeshet me Maqedoninë. Në rast fitoreje me ballkanasit “Dardanët” do të luajnë me fituesin e çiftit GJeorgji-Bjellorusi.
Pas dështimit të Kosovës për t’u pranuar në INTERPOLl përmes një komunikate për media ka reaguar edhe Ambasada amerikane duke thënë se fushata e Serbisë kundër Kosovës iu ka bërë presion disa vendeve për të votuar “kundër”. Në këtë komunikatë thuhet se Policia e Kosovës është institucion i integruar plotësisht dhe i aftë, që ka dëshmuar qartazi se ka ndihmuar në shpërbërjen e rrjeteve ndërkombëtare terroris
Kosova ka dështuar përfundimisht për t’u bërë anëtare me të drejta të plota të "INTERPOL". Pas dështimit në raundin e parë, edhe në raundin e dytë të votimit, ajo nuk ka arritur të marrë 2/3 e votave për t’u bërë pjesë e njërit nga mekanizmat më të rëndësishëm të sigurisë në botë. Votimi i Asamblesë së Përgjithshme të INTERPOL-it për Kosovën ishte 68 vota “pro”, 51 “kundër” dhe 16 “abstenime”.
David Phillips, ekspert amerikan i politikës së jashtme, ka theksuar se Putin e sheh Kosovën si një projekt amerikan dhe se destabilizimi i vendit është mënyra e tij për t’u marrë përsëri me SHBA për ndërhyrjen e NATO-s. Sipas tij, ndarja është pjesë e planit strategjik të Putinit për të minuar ndikimin perëndimor në Kosovë dhe për të zgjeruar ndikimin e egër të shtetit të tij duke e forcuar Serbinë.
Ministri i Punëve të Jashtme i Hungarisë, Peter Szijjarto, në Prishtinë foli për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështjen e liberalizimit të vizave. Ai tha se BE po tregohet i padrejtë ndaj Kosovës sa i përket çështjes së vizave. “Politika jonë për t’ju mbështetur në integrimin në BE dhe organizata të tjera nuk ka ndryshuar. Hungaria do të mbetet përkrahëse e përkushtuar e liberalizimit të vizave”, ka cituar ai.
Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha sot se dialogu me Serbinë duhet të vazhdojë por pa i diskutuar kufijtë e Kosovës. “Kemi nevojë për dialog dhe jam për vazhdimin e dialogut, sepse heqja e këtyre temave nga tavolina i kontribuon vendit, është që të zgjidhen çështjet e hapura me shtetin fqinj ndërsa çështja e territoreve nuk është e hapur me Serbinë”, ka situar ai gjatë prononcimit.
Deputetët e Kuvendit të Kosovës, nuk kanë miratuar rezolutën nga debati parlamentar lidhur me angazhimet e Presidentit të Kosovës për përfshirjen e “shkëmbimit të territoreve” apo “korrigjim të kufijve” në dialogun në mes të Kosovës dhe Serbisë. Rezoluta e LDK e përkrahur nga Lëvizja Vetëvendosje, mori 50 vota nga 90 deputetë që ishin në sallë. Deputetët e LDK dhe VV lanë sallën, raporton Kosova Press
Presidenti Vuçiç ka shënuar sot 10 vjetorin e themelimit të partisë së tij SNS. Vuçiç e ka përmendur sërish çështjen e Kosovës gjatë tubimit partiak. “Kur është fjala për Kosovën, ajo është më e vështira e problemeve tona, unë do të flasë për atë që nuk ju pëlqen por do ta them vetëm të vërtetën. Nga fjalët e ëmbla të paraardhësve tanë kemi pasur vetëm veprime dhe pasoja të tmerrshme”, tha ai.
Ish-komandanti i Forcave të Sigurisë së Kosovës, Kadri Kastrati ka deklaruar se kalimi në Kuvend i tri projektligjeve është lajmi më i mirë për Kosovën që nga shpallja e pavarësisë. Kastrati thotë se FSK-së i duhen 7 vite për t’u bërë ushtri. Kastrati thekson se Ushtria e Kosovës nuk do të pajiset me armatim të rëndë, mirëpo do të jenë në gjendje të kryejë detyrat e saj me të cilat obligohet me ligj.
Ministri turk, Mevlut Çavusoglu zhvilloi një vizitë në Kosovë, ku u takua me zyrtarë të lartë të shtetit. Pas një takimi me Ministrin Pacolli, Çavuşsoglu ka thënë se Kosova dhe Turqia kanë raporte të shkëlqyera bashkëpunimi. Sa i takon çështjes së “Organizatës FETO”, ai ka deklaruar se ajo është një organizatë terroriste dhe Kosova nuk duhet të lejojë që ajo të shtrijë veprimtarinë e saj në Kosovë.
Trego më shumë