Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Deputetja Jorida tabaku, bëri të ditur në bashkëbisedimin për buxhetin 2019 me perfaqësues të biznesit se ekonomia është një pasqyrë e rrugës së gabuar që është ndjekur prej 5 vitesh në të 5 buxhetet e paraqitura nga “Rilindja”. Sipas saj e gjitha kjo ka krijuar një pabarazi të jashtëzakonshme, ku 99 % varfërohen dhe një “grusht” njerëzish pasurohen.
Ministri Arben Ahmetaj, ka folur nga Kuvendi teksa shigjetoi drejtuesit e Partisë Demokratike. Sipas tij, Ish-Kryeministri Berisha nuk ka ndërtuar rrugë, por ka hapur vetëm tendera duke lënë më pas rrugët në mëshirë të fatit. Ai pohoi se Qeveria në drejtimin e Ramës, po ia del mban të ulë borxhin publik duke e përkthyer këtë më pas në rritje pagash dhe investimesh.
Trump falënderoi Arabinë Saudite për uljen e çmimit botëror të naftës, një ditë pasi tha se Uashingtoni nuk do t’i kthejë shpinën Riadit, pavarësisht nga përgjegjësia që ka për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Në një postim në tëitter nga vendpushimi i tij në Florida, ai vlerësoi sauditët, për dërgimin e sasive të mjaftueshme të naftës në tregjet botërore për të mbajtur çmimet nën kontroll.
Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë së Serbisë, me rastin e 15 vjetorit të pjesëmarrjes së Serbisë në “Tirana International Fair” mblodhi në një pritje ambasadorë, sipërmarrës nga Serbia, përfaqësues të biznesit dhe medias shqiptare. Kryetari i Dhomës së Tregitsë Serbe, Marko Cadez, vlerësoi bashkëpunimin në fushën ekonomike duke theksuar se Serbia dhe Shqipëria, do të ndryshojnë perceptimin për Ballkanin.
Margrethe Vestager, Komisionerja evropiane për Konkurrencën, paralajmëroi Kinën kundër çdo lloji konkurrence të pandershme, duke i kërkuar që të ofrojë të njëjtat kushte për sipërmarrjet evropiane. Ajo theksoi se është e rëndësishme që të punohet për një konkurrencë të ndershme jo vetëm në aplikimin e rregullave të konkurrencës por gjithashtu në aspektin e reciprocitetit.
Guvernatori i BSH, Gent Sejko ishte sot i pranishëm në Komisionin e Financave në lidhje me pr/buxhetin 2019. Ai e përqëndroi fjalën e tij bazuar në tre shtylla kryesore, ndërlidhjen mes ecurisë së ekonomisë dhe politikës fiskale, gjykimin e Bankës së Shqipërisë mbi ndikimin e strategjisë së si edhe në hartimin e një analize të përgjithshme të treguesve të qëndrueshmërisë së financave publike të vendit.
Në kuadër të një vizite zyrtare në Serbi, Ministri Arben Ahmetaj, u prit në një takim nga homologu serb Sinisa Mali. Gjatë takimit dy zyrtarët diskutuan mbi mundësitë e bashkëpunimit në fushën e tregtisë dhe doganave, me synim eliminimin e barrierave në tregtinë e mallrave mes dy vendeve. Ata u dakordësuan në lehtësimin e procedurave dhe reduktimin ë dokumentave të import-eksportit dhe tranzitit të mallrave.
Gjysma e kompanive gjermane presin përshkallëzimin e mëtejshëm të tensioneve tregtare midis Evropës dhe SHBA, gjë që do të çojë në uljen e investimeve, tregon anketa e sondazhit të Institutit Ekonomik Gjerman. Sipas sondazhit, 44 % e kompanive presin që tensioni të rritet, ndërsa 34 % pohojnë të kundërtën. 41 % e kompanive mendojnë se SHBA dhe BE nuk do të arrijnë një Marrëveshje Tregtare Transatlantike.
“Buxheti 2019 në Shëndetësi, “Buxheti I vazhdimësisë” drejt niveleve tona Afrikano Qendrore.” Kështu e konsideron deputeti i PD, Tritan Shehu buxhetin e vitit të ardhshëm për shëndetesinë, të prezantuar nga Qeveria. Për deputetin demokrat, materiali i paraqitur është krejt “shterpë”, dhe nuk bart asnjë koncept politik, financiar apo menaxherial, që të ngjallë ndonjë shprese për përmirësime.
Kryeministri Tsipras në Samitin e tretë "Thessaloniki summit“ në Athinë ka folur për Marrëveshjen e Prespës si model ndërkombëtar për konteste bilaterale si dhe për perspektivën dhe mundësinë që kjo marrëveshje ofron në planin ekonomik. “Kjo është një marrëveshje që e shpalos Greqinë, i mbron interesat dhe të drejtat e saj, pa u fshehur, por e sheh të ardhmen në sy si dhe mundësitë që ka para”, u shpreh ai.
Trego më shumë