Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
”Shpesh në kafenenë e qytetit të Kukësit, dëgjon adoleshentë teksa thonë: “Sa të mbaroj klasën e 9-të se do iki jashtë shtetit”. Ky muhabet vijon çdo ditë, gjë së ka sjellë që çdo javë të largohen 3-4 adoleshentë, të cilët I drejtohen shteteve të Anglisë,Gjermanisë, Suedisë apo Francës, për të kërkuar një jetë më të mirë. Reportazhi per Shishtavecin
Ervehe Tushe, e pëlqen ta thërrasin Veko, është gazetare e Radio Tirana prej gjashtë vitesh. Për shkak të një aksidenti ka humbur shikimin kur ishtë ende fëmijë, në moshën 6-vjecare, por kjo nuk e pengon aspak të shijojë jetën, të zgjohet cdo ditë dhe të bëjë punën që aq shumë adhuron, të udhëtojë botën apo edhe të gatuajë ashtu si I pëlqën asaj, me miksim përbërësish të cuditshëm, si psh pilaf me fruta!
Ai që konsiderohet si shpirti binjak, jo rrallëherë është njohur përmes shoqërisë, njohjeve të rastësishme, miqësisë por ka edhe një tjetër formë, ndoshta anadollake si mënyrë por që mund të jetë shumë efikase në shumë zona rurale. E kemi fjalën për MBLESËRINË.’’
“Bazuar tek pamja e jashtme mund tju duket si një tigër apo mace. Dhe në fakt, është një mace me këmbë të gjata. Gëzofi?! Eshtë i verdhërremë-murrmë në stinën e verës, më i zbehtë në dimër, shumë laraman në këmbë, por me më pak lara mbi shpinë.
Në makinë ishim 4 persona.Po kalonin sipër shinave të trenit tek zona e ish-Uzinës Dinamo. Askush nuk e pa trenin të vinte drejt nesh. Makina ngeci. Vetëm unë dola nga xhami i saj. Para meje ai…treni si uragan që të përpin, më kalon sipër me të 11-të vagonat. E teksa po afrohej edhe i 12-i, atëherë kur vdekja ishte e sigurt, ai ndaloi
Muzika Reggae i është shtuar listës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Kombet e Bashkuara e kanë konsideruar këtë muzikë si të denjë për tu mbrojtur dhe promovuar. Kjo rrymë muzikore, e cila lindi nga Xhamajka në vitet 1960, falë artistëve si Toots dhe Maytals, Peter Tosh dhe Bob Marley, iu shtua koleksioneve të "trashëgimisë kulturore të paprekshme".
Simboli i “Shqiponjës” duket se nuk e pengon për asnjë moment lojtarin e Kombëtares së Zvicrës, Granit Xhakën. Ai së bashku me bashkëshorten e tij kanë shfrytëzuar një darkë për festën e flamurit për të përshëndetur shqiptarët në ditën Kombëtare të Pavarësisë. Festa e tij me shqiponjë në Kupën e Botës në ndeshjen ndaj Serbisë shkaktoi tensione mes palëve, ndërsa kosovari theksoi më pas se nuk do ta bënte m
Drejtori sportiv i Milanit është kthyer në një mision për ish-yllin e kuqezinjve, Rikardo Kaka. Braziliani, fitues i Topit të Artë në 2007, konfirmoi se një ditë ëndërron të bëhet drejtor, por nuk e di se kur. "Aktualisht unë jam duke u përqendruar në projekte të tjera dhe kam udhëtuar në shumë vende. Marrëdhënia ime me Milanin është shumë afër, do të kthehem, por nuk e di kur", tha Kaka për Mediotempo.
Edicioni i 20-të i festivalit Kënga Magjike po afron. Artistët kanë prezantuar çdo javë projektet e tyre muzikore për publikun. Tashmë është zbuluar se kur do të jenë netët gjysmëfinale. Nata e madhe do të mbahet më 8 dhjetor ku do të shpallet fituesi i këtij viti jubilar të festivalit më të madh të muzikës në Shqipëri.
Pas deklaratave të këshilltarit ligjor të PD, Gazmend Bardhi se projekti 40 mln euro është tenderuar pa studim fizibililiteti, pa vlerësim të ndikimit në mjedis, pa analizë kostoje, i pa vlerësim shpronësimesh, ka reaguar Autoriteti Rrugor Shqiptar. Nëpërmjet një njoftimi, ARSH i kërkon Bardhit të konsultohet me Kryetarin Basha përpara se të dalë në një komunikim të tillë me median.
Trego më shumë