Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Qeveria e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës pritet të zhvillojnë sot nje mbledhje të përbashkët në Pejë. Heqja e roaming dhe unifikimi i doganave janë vendimet kryesore qe pritet të merren nesër. Bashkimi Evropian u ka kërkuar të gjitha vendeve të Ballkanit Perëndimor që të heqin këtë tarifë, si formë lehtësimi për komunikimet në mes qytetarëve.
Produktet Dolce & Gabbana janë hequr nga faqet e blerjeve online në Kinë, si reagim ndaj një reklame të diskutueshme të markës së famshme. Fushata u akuzua për minimizimin e kulturës kineze dhe promovimin e stereotipeve të pahijshme. Ndërsa polemika rrezikon të privojë Dolce & Gabbana-n nga një nga tregjet më luksoze në botë. Familjet në Kinë kanë bërë thirrje për bojkot të markës.
Ministri Gjiknuri mori pjesë në ceremoninë e inaugurimit të rrugëve zëvendësuese përgjatë bregut verior të rezervuarit të hidrocentralit të Moglicës. Kompania që po ndërton HEC-in, në bashkëpunim me qeverinë, morën përsipër të ndërtojnë infrastrukturën e rrugëve zëvendësuese për shkak se rrugët e vjetra përmbyten nga liqenet e hidrocentraleve.
Çmimet botërore të naftës kanë rënë në nivelin më të ulët për më shumë se një vit. Rënia e çmimit të naftës ka ndodhur tashmë për 7 javë rresht. Çmimet e naftës tashmë janë në nivelet më të ulëta që prej tetorit të vitit 2017, teksa çmimi i naftës amerikane ka rënë në 50,42 $ për fuçi, e çmimi i naftës në Londër ra për 6,1 për qind, përkatësisht një fuçi naftë, më 23 nëntor, në Londër u shit p
Lëvizja Socialiste për Integrim ka deklaruar sot se buxheti për arsimin është ulur dhe ndryshe nga sa deklaroi Kryeministri Rama nuk do të ketë rritje pagash për mësuesit por indeksim të rritjes së çmimeve. Në një deklaratë për mediat, nënkryetarja e LSI-së Kejdi Mehmetaj tha se buxheti i këtij viti, vendi që zë arsimi në PBB është vetëm 3.29%.
Kryeministri Rama ka sulmuar ashpër opozitën, duke e akuzuar këtë të fundit si nxitëse të protestës së dhunshme para dy ditësh tek Kuvendi, ku për pasojë u plagosën 15 policë dhe 3 banorë të Unazës së Re. Ai pohoi se 24-vjeccarja mund të ishte dëshmorja e parë police e rënë në krye të detyrës, nëse nuk do të kishte vepruar me shpejtësi për të hequr kapsollën.
Zbardhet kërkesa e Prokurorisë në lidhje me protestën e dy ditëve me parë para Kuvendit, ku për pasojë u plagosën 15 policë dhe 3 banorë të Unazës së Re. Prokuroria ka kerkuar burg per 6 nga 11 te arerstuarit. Kërkohet burg për Fluturim Golecin, Amarildo Sinanaj Dorjan Protoduari, Ruzhdi Dacin, Marsel Velillari si edhe per Shpati Bilbilaj. Prokuroria ka vleresuar si të ligjshëm arrestimin e tyre.
Në fjalën përshëndetëse në prezantimin flotës së re të policisë së shtetit, Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj komentoi edhe një herë protestën e dy ditëve më parë para parlamentit. Lleshaj kërkoi reflektim nga qytetarët por edhe sic tha ai përfaqësues të caktuar të politikës që të mos ngrenë dorë ndaj policisë.
“Serbia përdori metoda perverse kundër Kosovës në INTERPOL”. Kështu deklaroi themeluesja e Fondit për të Drejtën Humanitare, Natasha Kandiç. Gjatë një intervistë për gazetën serbe “Danas”, Kandiç tha se strategjia e Serbisë për të penguar anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare është e turpshme.
Skuadra e Flamurtarit ka arritur të mposhtë në shtëpi kryesuesit e Partizanit me rezultatin minimal 1-0, ndeshje kjo e vlefshme për javën e 14-të të Kategorisë Superiore. Goli i kapitenit Bushiç në minutën e 9-të rikthehu te fitorja skuadrën e Dajës, e cila renditet me kuotën e 22 pikëve.
Trego më shumë