Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Nëse Kolegji Zgjedhor vendos ne favor te opozitës ekspertet shohin si skenarin më të mundshëm rishikimin e Kodit Zgjedhor dhe sugjerojnë mbledhjen e Parlamentit për të miratuar një rregull të ri për caktimin e datës së zgjedhjeve. Mundesi tjeter eshte caktimi i nje date nga presidenti. Rrëzimi ligjor i 18 qershorit mund te kthejë edhe PD në Kuvend dhe do të detyrojë qeverine mos mbajë zgjedhje në 18 qershor.
Eurodeputeti i djathte, Eduard Kukan ka shprehur mbeshtetjen e tij per deklaraten e Johannes Hahn, nepermjet nje statusi ne Twitter. "Mbeshtetje te plote per Johannes Hahn dhe deklaraten e tij per qytetaret shqiptare", ka shkruar Kukan ne statusin e vet. Dje Komisioneri Hahn i drejtoi nje leter publike qytetareve shqiptare, ku u tregua i drejtperdrejte dhe u shpreh se proçesi i zgjedhjeve te 18 qershorit duhet te vazhdoje.
Deputeti i LIBRA-s, Ben Blushi, nepermjet nje statusi ne Facebook, shprehet se LIBRA do te kerkoje te jete pjese e administrimit zgjedhor. Ai shprehet se nuk e di nese PD do te marre pjese ne zgjedhje, por ngre pyetjen se kush do ti numeroje votat kunder Rames dhe Metes. Sipas tij Rilindja di vetem te numeroje parate, jo votat dhe ka ardhur koha t'i dorezoje numeruesit tek opozita e re parlamentare.
Sot pritet te percaktohet nese opozita do te marre pjese ne zgjedhje dhe se kur do te zhvillohen ato. Kjo per shkak te takimeve te zyrtarit te larte amerikan me lideret politike shqiptare. Por para ketyre takimeve, kane nisur levisjet e ambasadoreve te akredituar ne Tirane. Kreu i Prezences se OSBE-se ne vendin tone, Bernd Borchardt po zhvillon nje takim me Ramen, me teme kryesore zgjedhjet e ardhshme parlamentare.
Pas takimit me kreun e PD-së, Lulzim Basha, kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka është shprehur optimist në lidhje me arritjen e një konsensusi midis palëve për të zgjidhur ngërçin politik. Ai tha se ka nisur puna për arritjen e pikave të përbashkëta dhe se paketa McAlister kërkon kohë për tu implementuar. Duka shtoi se nuk ka më kohë për votim elektronik dhe se zgjedhjet nuk mund të shtyhen me një vit.
Zv/ndihmes Sekretari Amerikan i Shtetit, Hoyt Brian Yee nis takimin me kryeministrin Edi Rama. Me pas ai pritet te takoje Ilir Meten, Lulzim Bashen dhe perfaqesuesit e opozites. Ende nuk dihet nese zyrtari i larte ka ndonje oferte konkrete per dy lideret politike, por pritshmerite jane te larta. Kjo shihet si levizja e fundit e nderkombetareve qe mund t’i çoje palet drejt nje marreveshjeje per zgjidhjen e krizes.
Nje tjeter leter i ka shkuar ambasadores se BE, Romana Vlahutin, pasi u be pre e sulmit verbal te gazetarit Kastriot Myftaraj. Letra eshte firmosur nga disa femra te politikes dhe shoqerise civile shqiptare, te cilat e falenderojne ambasadoren per mbeshtetjen qe i ka ofruar Shqiperise ne rrugen drejt Europes dhe denojne sulme te tilla verbale, si ndaj femrave edhe ndaj meshkujve.
Shefi i komisariatit te Policise se tepelenes, Roland Zhapa dhe specialisti i zones Fejzo Meçe kane mbetur te bllokuar ne Kanionet e Progonatit, teksa ishin nisur per te ushtruar kontroll pas informacioneve te marra per kultivim te kanabisit. Menjehere ka nisur operacioni I shpetimit dhe me ndihmen e punonjesve te policise dhe te nje bariu qe e njihte mire terrenin eshte bere i mundur shpetimi i punonjesve.
Lulzim Basha tha sot se “çadra e lirise” mund te mbyllet pas protestes se neserme para kryeministrise.“12 jave proteste, pra 3 muaj proteste, do te inagurohen dhe permbyllen sot, pasi neser nisim rrugetimin per Republiken e re dhe rrezimin e Republikes se vjeter. Neser shpresa merr rrugen per zgjidhjen e problemeve te shqiptareve. Neser bashkohen te gjithe ne kete shesh per te permbysur Republiken e vjeter" tha ai.
Nje dite para protestes se opozites OSBE-se ne Tirane, nepermjet nje postimi ne Twitter, shprehet se ne Shqiperine e 2017 nuk ka vend per dhune. “E drejta per t’u mbledhur ne menyre paqesore eshte nje prej themeleve te demokracise. Ne Shqiperine e vitit 2017 nuk ka vend per dhune”, thuhet ne postimin e OSBE-se.
Trego më shumë