Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Perlat e Maria Antonetës u shitën në ankand për 36 mln $. Varësja e mbretëreshës fatkeqe ka vendosur sipas shtëpisë së ankandeve Sotheby’s, një rekord të ri botëror për perlat. Pati një betejë për ashpër për to në Gjenevë. Varësja që zbukurohet dhe nga diamantë, ishte vlerësuar fillimisht 2 mln $ Gjerdani është pjesë e një koleksioni të rëndësishëm bizhuterish të nxjerra në shitje nga shtëpia mbretërore.
Tregu i punës vazhdon të përfitojë nga situata e mirë ekonomike në Zvicër. Në tremujorin e tretë të vitit 2018, numri i personave të punësuar u rrit me 1.2 % në krahasim me tremujorin e vitit të kaluar. Në tremujorin e tretë të vitit, në Zvicër kanë qenë në marrëdhënie pune 5.081 milionë njerëz. Ka pasur një rritje prej 0.3 % për burrat dhe 2.4 % për gratë.
Zyrtarët grekë dhe ata turq do të organizojnë një takim për të menaxhuar fluksin e refugjatëve në Greqi. Lajmin e ka bërë të ditur Ministri grek, Dimitris Vitsas, pas rritjes së numrit të personave që kanë arritur në shtetin e tij përmes kufirit tokësor me Turqinë. Ai ka pohuar se do të takohet me Ministrin turk, Suleyman Soylu në muajin janar, pasi Greqia është përballur me rritje prej 17 % të refugjatëve.
Në parlamentin e Sri Lankës gjatë një seance parlamentare ka shpërthyer një dhunë masive. Aktualisht, vendi ka mbetur pa Kryeministër dhe pa Qeveri, në një krizë të thellë institucionale. Shumë deputetë, shumica të veshur me të bardha janë parë duke rrahur me grushte njëri-tjetrin. Kohët e fundit, në këtë vend ka pasur ndërrim pushtetesh, teksa kohët e fundit u rrëzua edhe Kryeministri i vendit.
Kim Portner, modelja dhe aktorja që ka qenë partnerja e reperit të famshëm amerikan, Diddy për 13 vite është gjetur e vdekur në shtëpinë e saj. Burime pranë autoriteteve kanë konfirmuar se morën një telefonatë se në shtëpinë pranë liqenit Toluca rreth mbrëmjes. Thuhet se u raportua një person që kishte pësuar sulm kardiak. Një burim pranë 47-vjeçares thotë se ajo kishte disa javë që vuante nga pneumonia.
Për herë të parë, dy udhëheqës të regjimit brutal të Khmer Rouge në Kamboxhia janë shpallur fajtorë për genocid. Nuon Chea, 92 vjeç, në postin zëvendës i kreut të regjimit Pol Pot, dhe Khieu Samphan, 87 vjeç, në postin e kreut të shtetit. Ata ishin në gjyq në gjykatën e mbështetur nga OKB lidhur me akuzat për shfarosjen e muslimanëve Cham dhe vietnamezëve etnikë.
CIA ka arritur në përfundimin se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman ka urdhëruar personalisht vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi, pavarësisht se qeveria saudite mohon përfshirjen “de facto” të sundimtarit, ka thënë një zyrtar i lartë amerikan. Përfundimi bazohet në një regjistrim të dhënë nga qeveria turke dhe prova të tjera, duke përfshirë edhe inteligjencën amerikane.
Këngëtarja Dua Lipa, po vazhdon me suksese në arenën ndërkombëtare. Në Berlin u ndanë sërish çmimet BAMBI, njërin prej tyre e mori këngëtarja me origjinë nga Kosova. Ajo u shpërblye me një çmim mjaft të rëndësishëm në këtë mbrëmje, atë për “muzikën më të mirë internacionale”. Këngëtarja shqiptare u ngjit në skenë për të marrë trofeun e artë të Bambit, që njëherësh është e para që merr në një spe
Numri i njerëzve që mungojnë në Kaliforninë veriore të përfshirë nga zjarret shkatërruese ka arritur në më shumë se 600. Lista e personave të zhdukur është dyfishuar që nga e hëna e kaluar. "Camp Fire", zjarri më vdekjeprurës ka vrarë 63 persona. Rreth 12.000 ndërtesa janë shkatërruar. Trump, do të udhëtojë drejt Kalifornisë të shtunën për të parë dëmet dhe për të takuar ata që janë prekur,
Prokurori publik i Arabisë Saudite ka dalë në përfundimin se një oficer i lartë i inteligjencës urdhëroi vrasjen e Jamal Khashoggi dhe jo Princi Mohammed bin Salman. Gazetarit iu dha një injeksion vdekjeprurës pas një përplasje me agjentët në konsullatën saudite në Stamboll më 2 tetor, tha një zëdhënës për gazetarët. Prokurori ka akuzuar 11 vetë për vrasjen dhe po kërkon dënimin me vdekje për 5 prej tyre.
Trego më shumë