Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
Sipas studiuesve amerikanë, syri i projektuar për një shifër më të ulët të kolesterolit mund të jetë në gjendje për të parandaluar një nga format më të zakonshme të verbërisë. Nivelet e larta të kolesterolit mund të ndikojnë në sistemin imunitar dhe të çojë në degjenerimin makular. Makula është vend i ëmbël në sy e cila është përgjegjëse për lexim, ngjarjen dhe njohjen e fytyrave të njerëzve.
Ekspertët paralajmërojnë se qëndrimi për orë të tëra pa konsumuar asgjë rrit rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2. Dieta 5:2, ku pesë ditë hahet normalisht dhe 2 ditë kufizohen në mënyrë ekstreme kaloritë, kanë fituar shumë popullaritet. Por sipas ekspertëve kjo dietë mund të dëmtojë pankreasin dhe çrregullojë nivelet e insulinës në trup, hormoni përgjegjës për rregullimin e sheqerit në gjak.
Një mënyrë jetese ulur mund të ketë një ndikim shumë negativ në shëndetin mendor. Mungesa e aktivitetit fizik çon në zhvillimin e depresionit dhe ankthit për shkak të mungesës së endorfineve. Disa nga problemet që shkakton kjo gjendje janë: Sëmundje mendore dhe ankth, obezitet, pagjumësi, problem në muskujt dhe eshtrat, deformimi në shpinë, sistemi i tretjes dhe plakje.
Sipas një studimi të ri të publikuar nga American Heart Association, duke pirë një filxhan kafe në ditë mund të reduktojmë rrezikun e sulmeve në zemër apo infarktit. Studimi thotë se me çdo filxhan kafe ul rrezikun e sulmeve në zemër me 8%, dhe infarktin me 7%. Ky studim i bashkohet provave të tjera se kafeja lufton disa lloje kanceri, lehtëson dhimbjet e kokës, ndihmon në rënien në peshë.
Qershitë janë nga frutat e kësaj stine, shija e të cilave është e parezistueshme. Qershitë përmbajnë vitaminë C, A dhe potas. Por, në to gjenden në sasi shumë të vogla edhe minerale, polifenolë dhe fibra. Ndihmojnë shumë në funksionimin e aparatit tretës dhe kanë efekte antiinflamatorë. Qershitë mund të reduktojnë dhimbjet e artritit. Lëngu i tyre këshillohet për ata që vuajnë nga pagjumësia.
Konsumimi i frutave dhe perimeve konsiderohet si një mënyrë për të parandaluar sëmundjet. Ushqimi mban të shëndetshme jo vetëm trupin, por edhe mendjen, si dhe na ndihmon të gjejmë maksimumin e vitalitetit, energjisë dhe fuqisë për përballimin e ditës. Boronicat, qershitë, rrushi, luleshtrydhet, lakra, patëllxhani, speca, spinaqi, manaferrat, rrushi i zi, portokalli kanë efekte pozitive për shëndetin tonë.
Sipas një studimi, disa hulumtues amerikanë kanë zbuluan se gratë që hanin kos para një mëngjesi me shumë kalori dhe me shumë kafe, kishin nivele më të ulëta të inflamacionit në gjak. Mendohet se kosi vesh zorrët dhe parandalon kalimin e toksinave në gjak. Një përfitim shtesë për pjesëmarrësit në studim të cilët vuanin nga mbipesha, ka qenë rënia në peshë.
Studiuesit nga Qendra Shëndetësore e Universitetit të Pekinit dhe Universiteti i Oksfordit sugjerojnë se konsumimi i një veze në ditë mund të zvogëlojë shanset për t’u prekur nga sëmundjet e zemrës. Ata që konsumojnë mesatarisht vezë pesë herë në javë janë rreth 12 % më pak të prirur për të vuajtur nga sëmundjet e zemrës. Studimi shqyrton lidhjet mes konsumit të vezëve dhe sëmundjeve kardiovaskulare.
Sipas faqes prestigjoze të udhëtimeve "Lonely Planet", rajoni italian i Emilia-Romagna-s është vendi më i mirë për t’u vizituar në Europë në vitin 2018. Destinacionet janë të ndryshme nga Spanja në Angli, Francë dhe Greqi. Por ajo që bie në sy janë dhe Tirana e Prizreni. Kjo listë e vendeve më të mira në Evropë zgjidhet nga ekspertët më të mirë evropianë të udhëtimit.
Hulumtimi më i ri tregon që uji në shtëpinë tuaj është shkaktari i ekzemës. Ekzema është një sëmundje e lëkurës, e cila tek fëmijët shfaqet zakonisht rreth muajit të gjashtë. Për këtë gjendje të lëkurës nuk ekziston ilaç preciz, mirëpo sipas studimit më të ri, uji i fortë (uji i cili përmban sasi të madhe të mineraleve të tretura, siç janë kalciumi dhe magnezi) mund të shtojë rrezikun e shfaqjes së ekzemave.
Trego më shumë