Per eksperiencen me te mire perdorni Kolibri ne aparatin tuaj smartphone
Shkarkoni Kolibri ne:
”Shpesh në kafenenë e qytetit të Kukësit, dëgjon adoleshentë teksa thonë: “Sa të mbaroj klasën e 9-të se do iki jashtë shtetit”. Ky muhabet vijon çdo ditë, gjë së ka sjellë që çdo javë të largohen 3-4 adoleshentë, të cilët I drejtohen shteteve të Anglisë,Gjermanisë, Suedisë apo Francës, për të kërkuar një jetë më të mirë. Reportazhi per Shishtavecin
“Quhet ndryshe si ari I zi , dhe nuk bëhet fjalë për naftën por për tartufin. Tartufi është një lloj kërpudhe që rritet në rrënjët e lisit, blirit, pishës dhe shelgut të egër”. Kjo specie është në formën e zhardhokut dhe e merr ushqimin nga rrënjët e bimëve të tjera. Ai thith prej rrënjëve kripëra minerale, të cilat janë pikërisht ato që e bëjnë kaq të kërkuar dhe të çmuar këtë specie të rrallë.
Ervehe Tushe, e pëlqen ta thërrasin Veko, është gazetare e Radio Tirana prej gjashtë vitesh. Për shkak të një aksidenti ka humbur shikimin kur ishtë ende fëmijë, në moshën 6-vjecare, por kjo nuk e pengon aspak të shijojë jetën, të zgjohet cdo ditë dhe të bëjë punën që aq shumë adhuron, të udhëtojë botën apo edhe të gatuajë ashtu si I pëlqën asaj, me miksim përbërësish të cuditshëm, si psh pilaf me fruta!
Teksa pjesa më e madhe e planeve ende nuk janë realizuar, shumica e hidrocentraleve të ndërtuara janë mbështetur nga paratë publike Evropiane, nëpërmjet bankave si Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim dhe Banka Europiane e Investimeve që kryeson. Qindra miliona euro të parave publike janë hedhur në infrastrukturën e hidrocentraleve në rajon.
Ai që konsiderohet si shpirti binjak, jo rrallëherë është njohur përmes shoqërisë, njohjeve të rastësishme, miqësisë por ka edhe një tjetër formë, ndoshta anadollake si mënyrë por që mund të jetë shumë efikase në shumë zona rurale. E kemi fjalën për MBLESËRINË.’’
“Bazuar tek pamja e jashtme mund tju duket si një tigër apo mace. Dhe në fakt, është një mace me këmbë të gjata. Gëzofi?! Eshtë i verdhërremë-murrmë në stinën e verës, më i zbehtë në dimër, shumë laraman në këmbë, por me më pak lara mbi shpinë.
Accor grupi i hotelerisë ndërkombëtare që ofron përvoja unike në 4,900 hotele dhe rezidenca në 110 vende të ndryshme parashikon të futet edhe në tregun shqiptar me hotelin “Novotel”.Hapja e hotelit të parë që operon nën një markë të Grupit Accor në Shqipëri është planifikuar për vitin 2021
Në makinë ishim 4 persona.Po kalonin sipër shinave të trenit tek zona e ish-Uzinës Dinamo. Askush nuk e pa trenin të vinte drejt nesh. Makina ngeci. Vetëm unë dola nga xhami i saj. Para meje ai…treni si uragan që të përpin, më kalon sipër me të 11-të vagonat. E teksa po afrohej edhe i 12-i, atëherë kur vdekja ishte e sigurt, ai ndaloi
Muzika Reggae i është shtuar listës së trashëgimisë botërore të UNESCO-s. Kombet e Bashkuara e kanë konsideruar këtë muzikë si të denjë për tu mbrojtur dhe promovuar. Kjo rrymë muzikore, e cila lindi nga Xhamajka në vitet 1960, falë artistëve si Toots dhe Maytals, Peter Tosh dhe Bob Marley, iu shtua koleksioneve të "trashëgimisë kulturore të paprekshme".
Spektakolare kanë rezultuar takimet e 5-ta në fazën e grupeve të Europa League. Milan ka shkatërruar me rezultatin e thellë 5-2 modestët e Dudelange, duke hedhur një hap të sigurt drejt raundit tjetër. Të besuarit e Gennaro Gattusos përfituan dhe nga fati që 2 nga golat e shënuar erdhën në formën e autogolit.
Trego më shumë